Lista e shkrimeve | Kėrko shkrime | Tė gjitha shkrimet nė kategorinė Rezymetė | Tė gjitha shkrimet nga Altin Xhikneli

Si tė shkruajmė njė Rezume

Shkruar nga Altin Xhikneli - 25/01/2007
 
"Resumeja, (pėrmbledhja e tė dhėnave tuaja personale) ėshtė arma mė e rėndėsishme kur kėrkoni njė punė tė re. "
 
Shumica e kompanive shqiptare kur kanė tė lirė njė vend pune, rrėmojnė nėpėr rezumet pėr tė gjetur kandidatėt mė tė pėrshtatshėm. Nė rast se rezumeja juaj nuk ua mbush mendjen, atėherė ju jeni i pėrjashtuar nga ai vend pune qė nė fazėn e parė. Kėshtu, bankat, kompanitė e sigurimit, kompanitė shumėkombshe dhe kompani tė tjera qė kėrkojnė pėrgjithėsisht punonjės tė kualifikuar kur kanė vend tė lirė pune, analizojnė rezumet qė kanė ēuar kandidatė tė ndryshėm. Pra, pėr t’u futur nė punė duhet t’i kushtoni rėndėsi tė madhe rezumes. Shmangni lajle-lulet dhe komplikimet kur shkruani njė rezume. Koha qė i kushtohet njė rezumeje ėshtė 5 sekonda, kėshtu qė ajo duhet tė jetė e shkruar nė atė mėnyrė qė brenda atij 5 sekondėshi tė tėrheqė vėmendjen e lexuesit- nė qoftė rezumeja ėshtė shumė e komplikur ėshtė e sigurtė se do tė hidhet nė kosh tė plehrave.

Gjatėsia e Rezumesė

Nuk ka asnjė rregull qė tregon se sa e gjatė duhet tė jetė rezumeja juaj - kjo kushtėzohet pak edhe nga historia juaj e karrierės, edukimit dhe arritjet. Mundohuni qė informacioni i rezumesė tė jetė nė njė faqe pa e ngjeshur shkrimin. Ēdo gjė duhet tė jetė precize nė mėnyrė qė lexuesi tė mos kėrkojė pėr tė gjetur informacionin. Mos harroni qė nė rezume tė pėrfshini karrierėn, pikat tuaja tė forta, ēmimet dhe arritjet qė keni bėrė si dhe numrat e telefonit.

Shembull pėr shkrimin e njė Rezumeje

Njė format bazė pėr tė shkruajtur njė Rezume: Fillo me emrin, adresėn dhe numrat e telefonit duke i shkruar ato nė fillim tė faqes me gėrma tė mėdha. Vazhdoni me njė profil tuajin nė tė cilin mund tė pėrfshini zotėsitė, eksperiencėn dhe objektivat qė doni tė arrini nė karrierė. Pas kėsaj mund tė shkruani historinė e karrierės – nė rend tė mbrapshtė kronologjik duke filluar nga 10 vitet e fundit – me pėrshkrime tė shkurtra tė arritjeve tuaja.

Pas kėsaj vjen edukimi, detaje tė interesave personale dhe referencat

Kujdesuni qė tė shkruani gjithmonė tė vėrtetėn dhe printojeni rezumen nė letėr A4. Mos i bashkangjisni rezumesė asnjėherė dokumente tė tjera, letra ose certifikata- ruajini ato pėr ditėn e intervistės. Lexojeni dhe rilexojeni rezumenė dhe jepjani pėr ta lexuar edhe shokėve ose anėtarėve tė familjes pėr ta lexuar me kujdes. Kujdes qė rezumeja tė mos ketė gabime ortografike ose njolla kafeje pasi kjo mund tė jetė fatale. Mos u pėrpiq asnjėherė tė zgjasėsh periudhat e punėsimit pėr tė fshehur periudhat e papunėsisė. Nė rast se del mashtrimi ka mundėsi qė ju ta humbni punėn.

Pėrfitimi nga puna pa pagesė

Kur nuk gjeni dot punė mos hezitoni tė punoni nė njė kompani pa pagesė. Ju mund tė gjeni njė punė pa pagesė nė kompanitė e njerėzve tuaj tė afėrt. Shmangni kalimin e kohės nė shtėpi kur jeni pa punė. Punėsimi pa pagesė mund t’ju ofrojė edhe kėnaqėsi! Por plusi mė i madh kur ju punoni pa pagesė ėshtė shtimi i pikėve nė rezumenė tuaj. Ju mund tė merrni eksperiencė nga punonjės qė kanė kohė qė punojnė nė njė punė. Punėt pa pagesė janė parė shpesh si mundėsia e fundit pėr tė punuar, por mos ja hiq vetes mundėsinė pėr tė marrė avantazhet nga kjo punė. Pėr tė gjetur njė punė pa pagesė ju mund tė pyesni prindėrit, motrat, vėllezėrit dhe shokėt qė tė punoni nė kompaninė e tyre. Profesorėt nėpėr universitete mund t’ju ndihmojnė gjithashtu pėr tė gjetur njė vend pune pa pagesė nė njė kompani qė ju keni dėshirė tė punėsoheni. Kur shkoni nė njė punė, tregoni interes pėr tė mėsuar se ēfarė ndodh nė atė zyrė dhe nė zyrat e tjera tė asaj kompanie. Nė qoftė se shefi ju merr me sy tė mirė, edhe nė qoftė se nuk punėsoheni nė atė kompani ju mund tė merrni njė referencė nga ai pėr ta pėrdorur nė rezumenė tuaj.

Kur shkoni nė njė kompani pa pagesė mos rrini tė ngulur nė njė zyrė, por lėvizni nga njė departament nė tjetrin. Drekėn mundohuni ta hani me punonjėsit pėr tė mėsuar diēka prej tyre pasi njerėzit mund tė flasin mė lehtė kur nuk janė nė zyrė. Kėrkoni tė bėni diēka dhe mos rrini nė njė cep duke lexuar gjithė ditėn letrat. Ėshtė e rėndėsishme tė jeni tė sjellshėm, tė shoqėrueshėm dhe tė mos ngacmoni nervat e askujt. Ėshtė njė eksperiencė qė mund t’ju vlejė pėr t’u punėsuar.


 
Kushtet e përdorimit | Politikat e intimitetit | Rreth nesh | Përkrahja | Na rekomandoni | Bizneset

Copyright © 2003-2010. Tė gjitha tė drejtat e rezervuara. Riprodhimi i plotė apo i pjesėrishėm nė ēfarėdo lloj forme apo mediumi pa autorizimin me shkrim nga Ofertapune.com ėshtė i ndaluar. Oferta Pune, Ofertapune.com si dhe logot pėrkatėse janė marka tregtare tė Ofertapune.com LLC.