Lista e shkrimeve | Kėrko shkrime | Tė gjitha shkrimet nė kategorinė  | Tė gjitha shkrimet nga Profit.al

Gjėrat kyē pėr intervistė tė suksesshme pėr punė

Shkruar nga Profit.al - 15/11/2012
 
"A ka kuptim tė shkruhet pėr situatėn momentale nė tregun e punės?"
 
Sikur tashmė nuk e keni tė qartė qė njerėzit ēdo moment humbin punėn e tyre, puna e re ėshtė e pamundshme tė gjendet, ndėrsa edhe nėse e gjeni, tė vogla janė shanset qė t’ju pranojnė, sepse konkurrenca ėshtė mė e fortė se asnjėherė. Dhe mė e numėrt.

Intervista pėr punė ėshtė hap i rėndėsishėm pėr ēdo punonjės. Prandaj duhet tė merret seriozisht. Ndėrsa, qė nė bisedėn pėr punė tė lini pėrshtypjen ashtu siē e dėshironi, ju sjellim 5 kėshilla qė do t’ju ndihmojnė nė kėtė. Udhėzimet janė hartuar nga njė agjenci hulumtuese amerikane pėr gjetjen e kuadrove. Ekspertėt konsiderojnė qė punonjėsit do tė jenė mė tė suksesshėm nėse u pėrmbahen atyre udhėzimeve.

Tregoni pėrvojėn dhe njohuritė tuaja
Nė kohėn e sotme ka shumė kandidatė qė kanė pėrvojė dhe njohuri. Kėshtu qė intervistuesit pėr punė mė sė shumti i impresionon kur kandidati ėshtė nė gjendje “tė mendojė si ata”. Po ashtu, pikė pozitive fiton edhe kandidati i cili nė mėnyrė aktive ndihmon nė zgjidhjen e ndonjė problemi tė cilin ia ka vėnė intervistuesi. Nė kėtė mėnyrė tregon njohurinė e vet nė praktikė, por edhe gjendshmėrinė.

Silluni nė mėnyrė profesionale
Kini parasysh qė keni shkuar nė intervistė pėr punė, prandaj silluni nė mėnyrė profesionale. Me kėtė nėnkuptohet qė kandidati tė pėrdorė fjali tė sakta gramatikisht, tė shikojė bashkėbiseduesin nė sy, tė dėgjojė, tė pėrgjigjet dhe tė bėjė pyetje kuptimplota. Nė kėtė mėnyrė intervistuesi vlerėson se si kandidati do ta prezantonte kompaninė.

Shkoni tė pėrgatitur
Nėse pesė minuta para intervistės shikoni nė uebsajtin e kompanisė ku konkurroni pėr njė vend pune, nuk do t’ju ndihmojė. Pėr pėrgatitje ju nevojitet mė shumė kohė. Pėr fillim, mėsoni se ēfarė bėn kompania dhe ēka u ofron punonjėsve tė vet. Po ashtu, shkoni me veshje tė pėrshtatshme. Merrni me vete njė kopje tė CV-sė suaj dhe rekomandimet qė keni theksuar qė i keni.

Tregoni entuziazėm
Tregoni njė dozė tė caktuar entuziazmi qė jeni nė kompaninė nė tė cilėn do tė dėshironit tė punoni. Po ashtu, tregoni qė jeni tė interesuar pėr mjedisin e punės nė kompani. Sigurisht, kjo nuk do tė thotė qė do t’ju punėsojnė, por gjithsesi do tė lini pėrshtypje tė mirė tek intervistuesit.

Jini tė sinqertė
Kurrė mos gėnjeni. Thoni tė vėrtetėn pėr arsimin tuaj dhe pėrvojėn e punės. Askush nuk ėshtė i pėrkryer, prandaj as intervistuesit nuk presin tė punėsojnė dikė pa tė meta. E rėndėsishme ėshtė qė tė mos gėnjeni dhe tė tregoni gatishmėri pėr avancim tė mėtutjeshėm./knninfo/
 
Mė shumė detaje: http://profit.al/index.php/menaxhim-2/item/1476-gjerat-kyc-per-interviste-te-suksesshme-per-pune
 
Kushtet e përdorimit | Politikat e intimitetit | Rreth nesh | Përkrahja | Na rekomandoni | Bizneset

Copyright © 2003-2010. Tė gjitha tė drejtat e rezervuara. Riprodhimi i plotė apo i pjesėrishėm nė ēfarėdo lloj forme apo mediumi pa autorizimin me shkrim nga Ofertapune.com ėshtė i ndaluar. Oferta Pune, Ofertapune.com si dhe logot pėrkatėse janė marka tregtare tė Ofertapune.com LLC.