Lista e shkrimeve | Kėrko shkrime | Tė gjitha shkrimet nė kategorinė  | Tė gjitha shkrimet nga Profit.al

Punėkėrkues, kujdes me aktivitetet nė rrjetet sociale

Shkruar nga Profit.al - 22/11/2012
 
""Numri i fotografive dhe videove seksualisht eksplicite, tė cilat njerėzit i postojnė vet nė internet, ėshtė tronditės”, thotė Max Drucker, CEO i Social Intelligence, duke pėrmendur gjėrat shokuese qė kompania e tij ka zbuluar. "
 
Social Intelligence bėn kontrollime tė mediave shoqėrore pėr punėdhėnėsit qė dėshirojnė tė monitorojnė aktivitetet e punėtorėve tė tyre nė internet.

Kompania private e bazuar nė Santa Barbara provon tė ndihmojė punėtorėt duke i mbajtur jashtė Catch-22, duke deklaruar se shumė menaxherė punėdhėnės po hulumtojnė nė rrjetet shoqėrore tė punėkėrkuesve: “Nė njėrėn anė, nėse punėdhėnėsit hulumtojnė profilet e rrjeteve shoqėrore tė punėkėrkuesve, ata rrezikojnė tė hasin nė informata tė shfaqura qė janė ilegale tė konsiderohen nė vendimet e tyre pėr punėsim dhe mund tė pėrfshijnė diskriminim nė punėsim. Nė anėn tjetėr, nėse ata kėrkojnė tė larpėrgojnė ndonjė risk legal duke mbyllur sytė para informatave qė njerėzit postojnė nė internet, ata rrezikojnė tė bėjnė punėsime neglizhente. Kjo ėshtė tė punėsosh dikė qė pėrfshihet nė aktivitete tė dyshimta, edhe nėse jo kriminale, aktivitete kėto qė mund tė rrezikojnė reputacionin e kompanisė”, thotė Drucker.

Social Intelligence ėshtė njė nga disa kompani qė ofrojnė kontrollime tė mediave shoqėrore. InfoCheckUSA dhe Tandem Select janė dy kompani tė tjera qė ofrojnė shėrbimet e tyre pėr kontrollimet e mediave shoqėrore.
Duke angazhuar Social Intelligence qė tėadministrojė kontrollimin e imazhit tė punėtorėve, punėdhėnėsit nuk kanė nevojė ta bėjnė vetė punėn e pistė dhe kėshtu kursehen nga informacionet qė nuk mund t’i pėrfshijnė nė vendimet e tyrelarpėr punėsim.

“Ne u shpjegojmė konsumatorėve qė ata nuk do tė shohin asgjė qė ėshtė e mbrojtur nga shteti: raca, religjioni, origjina kombėtare, mosha, statusi martesor, statusi hendikep, statusi ushtarak, etj.” thotė Drucker.
“Ne i redaktojmė ato informata. Aplikuesi ėshtė i mbrojtur kundėr vlerėsimit bazuar nė informata qė legalisht nuk lejohen ose sinqerisht s’janė relevante pėr atė punė dhe punėtori mbrohet nga deklaratat diskriminuese sepse ai punėtor kurrė nuk ka ekspozuar asgjė qė mund ta diskriminonte atė nė mėnyrė ilegale.”

Ndėrkohė, Social Intelligence mbetet jashtė mbėrthimit legal sepse nuk bėn punėsime bazuar nė informatat qė gjen, sipas Drucker. “Ne jemi njė agjenci raportuese e konsumatorit”, shton ai. “Ne vetėm prezantojmė informatat. Asgjė qė ne bėjmė s’ėshtė subjektive. Ne thjesht shkojmė dhe bėjmė atė qė ata [konsumatorėt] kėrkojnė tė bėjmė ne. Ne gjejmė atė qė ata na kėrkojnė tė gjejmė.”
Ajo qė gjen Social Intelligence ėshtė goxha e madhe. Pos fotografive, videove dhe teksteve seksualisht eksplicite dhe provokuese, Drucker ka parė aktivitete raciste, dhune dhe fotografi tė njerėzve duke vringėlluar armė lufte, pistoleta, madje edhe shpata samuraji. “Ne shohim njerėz duke provuar tė marrin Oxycontin”, shton ai. “Ne shohim fotografi njerėzish duke pėrdorur drogė.”
Sharjet raciste, fotografitė e njerėzve me armė ose nė pozita kompromentuese seksuale janė korrekte pėr punėdhėnėsit qė t’i marrin nė shqyrtim”, thotė Drucker sepse ato tregojnė pėr paragjykime individuale dhe punėdhėnėsit janė tė lejuar tė marrin vendime punėsimi bazuar nė paragjykimet e punėkėrkuesve.

Si i bėn Social Intelligence kontrollimet e veta?
Kontrollimi i tė dhėnave tė Social Intelligence prodhohet nė bazė tė njė aplikacioni softuer qė mbledh tė dhėna nga mbarė web-i bazuar nė aktivitetet shoqėrore tė individėve. Punėdhėnėsit zgjedhin njė listė prej 25 lloje aktivitetesh nė internet, tė cilat ata dėshirojnė qė Social Intellegence t’i kėrkojė, pėrfshirė aktivitetet raciste, aktivitetet e dhunshme, aktivitetet seksualisht provokuese dhe aktivitetet ilegale. Punėdhėnėsi gjithashtu mund tė kėrkojė nga Social Intellegence qė tė kėrkojė pėr aktivitete pozitive, nėse kandidati bėn punė vullnetare, ka publikuar punime diku, ka marrė shpėrblime dhe nderime ose nė mėnyrė aktive promovon veten nė mėnyrė profesionale nė internet.
Social Intelligence thotė qė shumica e klientėve dėshirojnė qė kompania tė raportojė gjithēka qė ėshtė e lejuar ligjėrisht, kėshtu qė ata zgjedhin tė gjithė filtrat. Aktivitetet kryesore pėr tė cilat punėdhėnėsit janė tė interesuar janė aktivitetet ilegale, aktivitetet potencialisht tė dhunshme dhe aktivitetet raciste apo diskriminuese.

Pasi punėdhėnėsit tė zgjedhin kriterin qė ata dėshirojnė tė kėrkohet nga Social Intelligence, softueri i kompanisė kėrkon faqet e mediave shoqėrore comfaqet e-commerce, blogjet, Twittersferėn, dhomat e llafosjes, forumet nė internet dhe faqet pėr shpėrndarjen e fotografive dhe videove. Softueri ka qasje vetėm nė faqet publike. Pra, nėse njė punėkėrkues ka informata personale nė profilin e tij nė Facebook, por profili ėshtė i kyēur me anė tė aranzhimeve tė privatėsisė nė Facebook, Social Intelligence, s’do tė jetė nė gjendje tė qaset. Drucker vė nė pah qė kompania nuk pėrdor hacking ose teknika pėr “miqėsim mashtrues” qė tė qaset nė rrjetet shoqėrore private tė individėve.
Pasi Social Intelligence kėrkon nė shumė webfaqe, Drucker beson qė cilėsia e rezultateve tė kėrkimit tė kompanisė sė tij do tė jetė “shumė mė e madhe” sesa ajo qė punėdhėnėsi mund tė arrinte duke kėrkuar [vetėm] me rezultatet e para nė kėrkimin e Google.

Nė fund, njė skuadėr analistėsh rishikojnė linqet qė teknologjia e Social Intelligence mbledh qė t’u japin njė kuptim atyre tė dhėnave. Pėr shembull, nėse kontrollimi i Social Intelligence sjell njė fotografi tė punėkėrkuesit me ndonjė lloj marihuane, analistėt mund tė zbulojnė njė tekst tė shkruar nėn tė qė thotė: “Voto JO nė propozimin 19 pėr tė legalizuar marihuanėn!”, qė do tė nėnkuptonte qė kandidati ėshtė kundėr legalizimit tė drogės. Nėse teksti shkruan: “Bar i mrekullueshėm! Mbrėmė isha shumė nė qejf!”, fotografia do tė kuptonte njė tregim tjetėr pėr punėkėrkuesin. Vetėm njeriu ėshtė nė gjendje tė vėrejė dallimin.

Si veprojnė punėdhėnėsit ndaj gjetjeve tė Social Intelligence?
Nėse njė punėdhėnės vendos tė mos punėsoj njė kandidat bazuar nė diēka qė Social Intelligence ka zbuluar nė kontrollimin e kandidatit, si pėr shembull komente raciste qė kandidati ka lėnė nė njė blog, punėdhėnėsi ėshtė i obliguar qė nė pajtim me Aktin pėr Raportim Korrekt dhe tė Ndershėm (FCRA) tė njoftojė punėtorin se ai synon tė ndėrmarrė “njė veprim tė pafavorshėm” (p.sh. i mohon punėsimin kandidatit) bazuar nė gjetjet nga kontrollimi i profilit tė tij. Punėdhė18 nėsi ėshtė i obliguar qė t’i dėrgojė njė kopje tė rezultateve tė kėrkimit tė kandidatit FCRA-s, tė bashkangjitur me njė dokument qė shpjegon se si punėkėrkuesi mund tė kontestojė raportin. Punėdhėnėsi mund tė zgjedhė Social Intelligence qė t’ia dėrgojė kėto njoftime punėkėrkuesit.

Procesi i zgjidhjes sė kontestimit i jep punėkėrkuesit mundėsinė e gjyqit. Kjo i jep atij mundėsinė qė tė kontestojė saktėsinė e informatave ose tė shpjegojė ndryshe natyrėn e rrethanave qė ndėrlidhen me informatėn.
Drucker shton qė punėkėrkuesit i shohin kėto raporte vetėm kur punėdhėnėsi vendos tė marrė njė vendim punėsimi bazuar nė informatat nė raport. Njė pikė tjetėr e rėndėsishme ėshtė qė Social Intelligence u dėrgon raporte punėdhėnėsve vetėm kur hulumtimi i kompanisė sjell informata qė punėdhėnėsi dėshiron t’i dijė. Pra, nėse kėrkimi ka sjellė fotografi provokative seksualisht dhe asgjė tjetėr, por punėdhėnėsi nuk ka cekur qė dėshiron tė dijė pėr fetishet e kandidatit, raporti nuk do tė gjenerohet.

Drucker pėlqen tė besojė qė kompania e tij i mbron punėkėrkuesit dhe punėdhėnėsit nga dėmtimi. “Statuti i kompanisė ėshtė pėr mbrojtjen e privatėsisė sė kėrkuesve dhe mbrojtjen e punėdhėnėsit nga thėniet diskriminuese dhe nga bėrja e punėsimeve neglizhente”, thotė ai.
Pėrderisa Social Intelligence i ndihmon punėdhėnėsit tė reduktojnė rrezikun e tyre legal kur vjen puna tek kėrkimi i aktivitetit nė rrjetet shoqėrore tė punėtorėve prospektivė, ajo nuk mbron privatėsinė e punėkėrkuesve. Opinionet qė ata shprehin dhe imazhet qė ata zgjedhin tė postojnė nė web tė hapur nuk kanė qenė kurrė private, kėshtu qė rrobat e tyre tė papastra mbeten subjekt pėr Social Intelligence dhe sytė kureshtarė tė konsumatorėve tė tyre./cio.al/
 
Mė shumė detaje: http://profit.al/index.php/menaxhim-2/item/1169-punekerkues-kujdes-me-aktivitetet-ne-rrjetet-sociale
 
Kushtet e përdorimit | Politikat e intimitetit | Rreth nesh | Përkrahja | Na rekomandoni | Bizneset

Copyright © 2003-2010. Tė gjitha tė drejtat e rezervuara. Riprodhimi i plotė apo i pjesėrishėm nė ēfarėdo lloj forme apo mediumi pa autorizimin me shkrim nga Ofertapune.com ėshtė i ndaluar. Oferta Pune, Ofertapune.com si dhe logot pėrkatėse janė marka tregtare tė Ofertapune.com LLC.