KYQUNI Regjistrohuni Kėrko Punė  
Detajet e lajmit
Lajmet aktuale | Lajmet e arkivuara | Kėrko lajme

Rriten investimet turke nė Kosovė

 Lajmet e Fundit
Rrisni shanset pėr punėsim
Mėsoni si ta pėrgatisni CV-nė tuaj profesionalisht pėrmes trajnimit tė ofruar nga Cambridge School Training Center.
(05/03/2013)
Rriten investimet turke nė Kosovė
Nė Samitin Ndėrkombėtar tė Ballkanit tė mbajtur nė Bursa tė Turqisė
(05/12/2012)
Trego tė gjitha lajmet >>
Nga Profit.al - 05/12/2012
Nė Samitin Ndėrkombėtar tė Ballkanit tė mbajtur nė Bursa tė Turqisė, nė njė takim me zėvendėskryeministrin e kėtij shteti, Bulent Arinc, zėvendėskryeministrja Mimoza Kusari- Lila, tha se reformat e tė bėrit biznes nė Kosovė duhet t’u shėrbejnė bizneseve turke qė ta shohin Kosovėn si vend me pėrparėsi pėr investime nė rajon.

“Siē ka treguar raporti i fundit i Bankės Botėrore pėr tė bėrit biznes, Kosova ėshtė duke bėrė reforma tė thella ekonomike nė kėtė fushė. Bizneset turke janė tė mirėseardhura pėr tė investuar nė Kosovė dhe duhet t’i shohin kėto reforma si pėrparėsi nė investimet e tyre nė rajon“, tha ajo.

Ministrja Kusari -Lila tha po ashtu qė investitorėt turq duhet ta kenė tė qartė qė Qeveria e Kosovės dhe Qeveria e Turqisė kanė bashkėpunim tė shkėlqyeshėm ekonomik. “Ekonomikisht, Qeveria e Kosovės e trajton bashkėpunimin nė mes tė dy vendeve tona si tė veēantė pėr shumė arsye. Si rezultat, kompanitė turke janė pjesė e projekteve mė tė mėdha nė Kosovė, autostradės sė re, e cila sapo ėshtė lėshuar nė qarkullim dhe aeroportit ndėrkombėtar tė Prishtinės, i cili i ėshtė dhėnė me koncesion njė kompanie turke”, tha Kusari Lila.

Tregtia nė mes Kosovės dhe Turqisė, sipas saj, ėshtė duke u forcuar dhe se kjo ėshtė shenjė e bashkėpunimit tė vazhdueshėm ekonomik nė mes vendeve tona.

“Ne kemi nėnshkruar marrėveshjen pėr mbrojtjen e investimeve dhe para disa muajsh kemi filluar negociatat pėr marrėveshjen e tregtisė sė lirė nė mes Kosovės dhe Turqisė. Turqia po ngritet nė listėn e partnerėve tanė kryesorė tregtarė dhe investimet turke nė Kosovė po rriten gradualisht. Shkėmbimet tregtare nė mes Kosovės dhe Turqisė janė dyfishuar prej 100 milionė, nė 2007, nė rreth 200 milionė nė fund tė vitit 2011. Kėto janė tregues tė qartė pėr lidhjet e fuqishme nė mes dy shteteve tona dhe unė shpresoj qė ato do tė forcohen edhe mė tutje”, pėrfundoi zėvendėskryeministrja Kusari -Lila.

Ndėrsa zėvendėskryeministri i Turqisė, Bulent Arinc, tha qė Turqia ka interesa nė Ballkan dhe ėshtė e interesuar qė rajoni tė prosperojė sa mė shumė. “Asgjė nuk ėshtė mė normale pėr Turqinė sesa tė tregojė interes pėr Ballkanin me tė cilin ne ndajmė lidhje tė thella historike, kulturore dhe humanitare. Turqia nuk ka prioritet tjetėr sesa tė shoh kombet e Ballkanit tė prosperuara dhe tė lumtura. Sukseset dhe e ardhmja e vendeve tė Ballkanit ėshtė pėrbashkėt”, tha ai.

Zėvendėskryeministri Arinc shprehu edhe pėrkrahjen pėr vendet e rajonit nė proceset euroatlantike. “Ne besojmė qė paqja dhe stabiliteti i rajonit janė faktorė tė rėndėsishėm pėr kėto vende tė cilat janė dėmtuar shumė nga luftėrat. Prandaj ne pėrkrahim perspektivėn evropiane tė vendeve tė Ballkanit dhe anėtarėsimin e tyre nė NATO”, pėrfundoi ai.

Samiti Ndėrkombėtar pėr Ballkanin qė po mbahet nė Bursa ėshtė organizim pėr tė forcuar bashkėpunimin ekonomik dhe tregtar nė mes tė vendeve tė Ballkanit dhe Turqisė si dhe tė promovojė mundėsitė e investimeve dhe bizneseve tė reja nė rajon./profit.al/
 
Mė shumė detaje: http://profit.al/index.php/ekonomi/item/2541-rriten-investimet-turke-ne-kosove
 
Kushtet e përdorimit | Politikat e intimitetit | Rreth nesh | Përkrahja | Na rekomandoni | Bizneset

Copyright © 2003-2010. Tė gjitha tė drejtat e rezervuara. Riprodhimi i plotė apo i pjesėrishėm nė ēfarėdo lloj forme apo mediumi pa autorizimin me shkrim nga Ofertapune.com ėshtė i ndaluar. Oferta Pune, Ofertapune.com si dhe logot pėrkatėse janė marka tregtare tė Ofertapune.com LLC.